Reportáž z návštěvy Walta a Kaycee Heyerových

Příprava

Myšlenka pozvat Walta Heyera, který je přední postavou celosvětové debaty o tzv. změnách pohlaví, se zrodila v září 2019. Společně s Danem Spratkem a dalšími bratry z KS jsme se rozhodli tohoto výjimečného člověka oslovit. Walt ihned souhlasil a tak začaly přípravy jeho týdenního přednáškového turné po naší zemi, které mělo vyvrcholit konferencí „Jako muže a ženu je stvořil“ v Třinci. Jak víte, okolnosti nakonec rozhodly jinak, ale vše popořadě. Naplánovali jsme vystoupení v Praze (BJB Vinohrady), v Liberci (Krajská vědecká knihovna), v Ostravě (Univerzitní křesťanské hnutí) a v Třinci (Sejšn pro mládež a konference).

Naše plány dostaly nový rozměr, když nás kontaktovala paní Jana Jochová z Aliance pro rodinu a vyjádřila přání uspořádat setkání Walta Heyera s odborníky, novináři a politiky s cílem ovlivnit odbornou debatu a legislativu v ČR směrem k rozumnějšímu přístupu k tzv. změnám pohlaví u dětí a také otevřít otázky týkající se transgenderu a školství. To jsme uvítali a rádi jsme program Walta Heyera rozšířili, což se nakonec ukázalo jako klíčové.

Pondělí

Walt s manželkou Kaycee dorazili na Pražské letiště v pondělí 9. března 2020 odpoledne. Přivítali jsme je s manželkou a dcerou Johankou a synem Vojtou. Drobný rtuťovitý dědeček s elegantní manželkou si brzy získali naše sympatie svou bezprostředností a smyslem pro humor. Walt nás hned na letišti upozornil, že jeho humor je trochu „divoký“, ale že mu pomáhá vyrovnat se se vším, čím v minulosti prošel a co i dnes prožívá. Pomodlili jsme se za požehnání a vyrazili jsme do Turnova, aby si Heyerovi odpočinuli v našem malém panelákovém bytě, který jsme s dětmi vygruntovali jak před příjezdem prezidenta. Kupodivu si Walt se ženou nechtěli po příjezdu lehnout, ale hned jsme vyrazili na procházku po Turnově, což nás u Američanů trochu překvapilo. Večer jsme pak debatovali o problematice, vyjasňovali si termíny pro překlad. Moje žena Blanka se starala o naše pohodlí a žaludky tak dobře, takže Heyerovi odjížděli domů určitě o něco těžší.

Walt je hlubokou studnicí informací o transgenderu. Jádrem jeho služby je jeho vlastní osobní příběh, který dokládá, že operativní zásah není řešením psychických problémů. Walt také detailně zná vývoj transgenderového odvětví od 50. let. Lékař, který ho provedl změnou pohlaví, byl ve své době světovou špičkou a napsal první standardy péče o transgenderové pacienty. (Tento lékař po několika tisících provedených operací u soudu potvrdil, že pohlaví člověka změnit nelze.) Walt má přehled o všech hlavních vědeckých výzkumech a studiích, které byly na tomto poli provedeny, a v neposlední řadě zná stovky osobních příběhů lidí, kteří se na něj obracejí, protože litují prodělané změny pohlaví.

Walt tvrdí, že 100 % lidí, se kterými naváže osobní vztah, dokáže po určité době identifikovat, co vedlo v jejich životě k touze stát se opačným pohlavím. Vždy jim položí stejnou otázku: „Řekněte mi, co způsobilo, že nechcete být tím, kým jste?“ Všichni prý dokážou odpovědět. Bývá to kombinace řady faktorů od traumatických zážitků, přes vliv vrstevníků, propagandu ve školách a médiích, špatné vztahy v rodině. Paleta je pestrá. Některé děti se pro změnu pohlaví rozhodnou dokonce jen pro to, aby naštvaly své rodiče. Walt vyzývá všechny, kteří znají transgenderové lidi, aby jim byli přáteli a mluvili s nimi o tom, co je uvedlo do genderového zmatku. „Pokud vám věří, řeknou vám to“, uzavírá Walt. Tím se může nastartovat cesta k uzdravení.

Úterý

Walt vstává brzy, vyřizuje emaily a komunikuje s přáteli a spolupracovníky. Po snídani, jejíž základ tvořila velká silná káva, jsme opět vyrazili ven, tentokrát mezi skály Českého ráje. Po obědě nás čekalo první vystoupení v BJB Praha Vinohrady. Baptisté nám poskytli zázemí ve své krásné modlitebně, kde nejprve proběhl Waltův rozhovor pro Život víry (rozhovor je na webu Svět víry a v rozšířeném vydání by měl vyjít v květnovém ŽV) a video rozhovor pro Konzervativní noviny. Od šesti hodin se pak konala první veřejná přednáška. Kvůli výskytu koronaviru již platilo omezení pro veřejná shromáždění na maximálně sto lidí. To jsme splnili, bylo nás 97.

Svoje povídání začal Walt poukazem na Boží plán pro lidskou sexualitu, kterým je plození dětí. To je v případě transgenderu zcela opomíjeno. Potom hovořil o svém příběhu a osudech dalších lidí, kteří označují tzv. změnu pohlaví za největší chybu svého života. Připomněl, že lidské pohlaví ve skutečnosti změnit nelze, jde pouze o vnější vizuální úpravy, což potvrzují sami lékaři, kteří tyto zákroky provádějí. Důležitou součástí přednášky byly dotazy, které posluchači psali během Waltova povídání na lístečky. Sám Walt mi řekl, že dotazy jsou jeho nejoblíbenější část přednášek a že bývá nejvíce efektivní. Na některé otázky odpověděl velmi stručně, na jiné obsáhleji, na některé vtipně, například: Otázka: „Cítil jste se po operaci jako žena?“ Odpověď: „Nemám tušení, protože jsem byl stále muž. A jestli si nějaký muž myslí, že ví, jak se cítí nebo jak přemýšlí žena, tak ať se ožení.“

Mariánská vyhlídka na zámek Hrubá Skála. (Pes je náhodný kolemjdoucí.)

Středa

Nejnáročnější den programu; ráno cesta do Prahy, odpoledne do Liberce. Pražské jednání u kulatého stolu s politiky a odborníky z oblasti psychologie, sexuologie a školství, které zorganizovala Aliance pro rodinu, se kvůli koronaviru přesunulo z původně plánovaného senátu do nedalekého augustiniánského kláštera. Walt otevřeně hovořil o nebezpečí uspěchaných transgenderových zásahů u dětí a všichni přítomní odborníci i politici nadšeně souhlasili. Někteří z nich mluvili o strachu, který prožívají, když mají vyjádřit svůj kritický postoj k tzv. změnám pohlaví u dětí. Jedná se o módní vlnu a určitou sociální nákazu, které bychom neměli podléhat. Walt všechny přítomné šokoval, když mluvil o tom, že sám žije na utajeném místě, které nezná dokonce ani jeho syn. Poštu si Heyerovi vyzvedávají v několik kilometrů vzdálené anonymní schránce, při pohybu ve veřejných budovách a soudech má Walt vždy u sebe ochranku. Slovní útoky a vyhrožování jsou na pořadu dne. Přesto je Walt veselý, odhodlaný a nebojí se říkat pravdu. 

Bylo úžasné sledovat, jak Walt dodává lidem odvahu říkat, co si o otázkách transgenderu opravdu myslí. Myslím, že toto setkání bylo hlavním důvodem, proč nás Pán k pozvání Walta Heyera vedl. Podobně to prožíval i Walt sám. Inspirovat místní lidi bylo jeho hlavním cílem. Psychologové se rozhodli publikovat nové články a politici z několika stran vyjádřili touhu iniciovat návrhy legislativy, která by dala limity změnám pohlaví u dětí. Aliance pro rodinu svolá další jednání u kulatého stolu k problematice transgenderu u dětí.

Následovala tisová konference v parlamentu, kde hovořil Walt, rodinná terapeutka dr. Trapková a poslanci p. Výborný (KDU), p. Juchelka (ANO), p. Benda (ODS) a p. Válek (TOP 09). Více si můžete přečíst v tiskové zprávě, kterou vydala Aliance pro rodinu. Video z jednání u kulatého stolu by mělo být k vidění na webu Konzervativních novin.

Společně s přáteli z Aliance pro rodinu jsme si potom vychutnali oběd v prázdné Malostranské besedě. Atmosféra v ulicích už byla poznamenána koronavirovým nebezpečím. Dozvěděli jsme se, že liberecká knihovna zrušila Waltovu odpolední přednášku, ale rychle jsme domluvili náhradní prostory v modlitebně CB Liberec.

V libereckém cébéčku se v pět hodin odpoledne sešlo asi padesát posluchačů včetně jednoho sexuologa, který byl Waltovými slovy nadšený a velice nám děkoval za to, že jsme Walta do ČR pozvali. Forma přenášky byla podobná jako předchozího dne na Vinohradech, tedy nejdříve Waltovo povídání, pak otázky posluchačů. V Liberci se Walt více zaměřil na historii transgenderismu.

Walt nepoužívá žádné poznámky, mluví vždy s patra. Před každým vystoupením jsme si jen krátce řekli, kdo bude v publiku a na co bude dobré se zaměřit. Nejvíce ho zajímaly otázky lidí, chtěl odpovídat na jejich skutečné potřeby. Jeho cílem bylo inspirovat a povzbudit nás, místní, nikoli být sám za hvězdu.

Čtvrtek

Všichni jsme se těšili na cestu na Slezsko, kde měla proběhnout druhá polovina Waltova programu. Ráno ale Walt přišel do kuchyně s očima dokořán: „Máme problém, Trump zakázal všechny lety do USA od páteční půlnoci na 30 dní.“ (Zpáteční letenka Heyerových byla až na následující pondělí.) Chvilku jsem nevěděl, jestli to není další z Waltových legrácek. Ukázalo se, že ne. Atmosféra v našem malém týmu se proměnila. Koronavirus už zkřížil i naše plány. Co teď?

Heyerovi byli nervózní. Mají pokračovat v programu, nebo se vrátit do USA? Už jsme udělali hodně, zvlášť včerejší jednání v Praze bylo skvělé, ale mnoho je ještě před námi. Kaycee zjistila, že všechny lety amerických aerolinek do USA jsou obsazené. Poslední čtyři volná místa měla Lufthansa, odlet z Prahy v 11:50, přestup ve Frankfurtu. Heyerovi navrhují: „Zaplatíme si letenku sami.“ Je půl deváté. V deset na letišti, to můžeme z Turnova stihnout. Kaycee se na mě tázavě podívala: „Mám to zabukovat?“ Program v mojí hlavě v tom okmažiku přepnul z režimu „zvládnout všechna vystoupení“ na režim „dostat Heyerovi do letadla“. „Zabukuj to!“ Bylo rozhodnuto. Rychle sbalit, kafe a snídani do auta. Jedeme na letiště.

Blesková cesta na Ruzyň, na letišti je překvapivý klid. Bál jsem se chaosu a houfů Američanů. Heyerovi jdou k odbavovacímu pultu, rychlé rozloučení. „Budeme muset přijet znovu.“ „Ano, zůstaneme v kontaktu.“ Rychlé objetí, poslední zamávání. Walt má slzy v očích, bylo nám spolu dobře. Heyerovi mizí v odletové hale. Blanka je smutná. Všímám si skupiny Američanů, kteří právě dorazili do odletové haly a rozhlížejí se zmateně kolem. Mají letenky? Ještě že Walt vstává tak brzo.

Když už jsme v Praze, zastavujeme se na Vinohradech pro videonahrávku. Atmosféra ve městě se změnila, ulice jsou prázdné, metro taky.

Za pár hodin už sedíme doma a dozvídáme se, že Trumpův zákaz se netýká občanů USA. Udělali jsme dobře? Nepodlehli jsme zbytečně panice? Moje srdce sevře pochybnost. Ve dvě odpoledne přichází tisková konference vlády: Vyhlášení nouzového stavu, zákaz shromáždění nad 30 osob, uzavření hranic, zavírání obchodů a restaurací, další a další opatření. Lidé jsou vyzváni, aby zůstali doma a omezili kontakty na minimum. Uleví se mi, rozhodli jsme se dobře. Stejně by už Heyerovi nebyli v ČR nic platní. Druhý den pak vyhlašuje nouzový stav i USA. Situace se mění z hodiny na hodinu, lety jsou hromadně rušeny. Kdoví, jak by se Heyerovi v pondělí domů dostali.

Walt s Kaycee ve Frankfurtu také prožívají pochybnosti. Neukvapili jsme se? Vyměníme si pár rychlých mailů, píšeme jim o nouzovém stavu a zákazu shromáždění nad 30 osob. Další přednášky by stejně nebyly možné. I oni prožívají úlevu a uklidnění. Rozhodnutí zkrátit misi bylo správné. A my jsme rádi, že jsou v bezpečí.

Zhodnocení

Návštěva Heyerových byla kratší, než jsme původně plánovali. Vystoupení a konference ve Slezsku žel z důvodu koronaviru nemohly proběhnout, což je nám upřímně líto. Na druhou stranu, jednání v Praze bylo natolik podnětné, že dalece předčilo moje představy o významu návštěvy Walta Heyera.  Myslím, že klíčové slovo je „odvaha“. Walt totiž dodal odvahu odborníkům a politikům říct, co si o transgenderové vlně skutečně myslí. A přiznat, že prožívají strach. Walt nám dal příklad, inspiraci a informace. Modleme se, ať nám tato odvaha vydrží. Až přejde bouře virové nákazy, bude čas navázat tam, kde jsme přestali.

Co dál?

Ze všech veřejných vystoupení jsme pořídili videozáznamy, které co nejrychleji zveřejníme. Budeme dál v kontaktu s Heyerovými a na stránkách www.muzizenybible.cz  budeme průběžně publikovat překlady některých Waltových článků. Mezi odbornou veřejností se objevil se zájem o překlad a vydání některé z Waltových knih; modleme se, ať se to podaří. Možná, že tu Walt Heyer nebyl naposledy…?

Spolupráce spolku Muži, ženy, bible, z.s., Křesťanského společenství, z.s. a Alinace pro rodinu, z.s. se ukázala jako velmi plodná. Získali jsme zkušenost s pořádáním přednáškového turné, ve kterém bychom mohli příští rok pokračovat s nějakým dalším zajímavým řečníkem. Ale tentokrát začneme určitě na Slezsku!

Díky všem za podporu!

Vítek Šťastný